Fotósuli

A fényképezés nem boszorkányság

Utolsó kommentek:

hunmaja 2018.09.16. 18:13:02

@Gipsy Jakab: Szépséges környezetben fényképeztem, mint 'turista', sétálgató,..stb., s bizony rám szólt az ifjú párt fotózó, h az ő általa beállított jelenet fotózása TILOS ! Még akkor is, ha ezt a tevékenységemet egy műemlék mögé szeretném 'rejteni,..' - Hát így. Biztos csak rossz napja volt.

Bejegyzés: Esküvőre vagy hivatalos?  Készíts felejthetetlen fotókat!

rucza 2017.07.26. 11:20:57

Én tavaly rokonként voltam egy esküvőn, egyébként kezdő fotós vagyok. :) 2 hivatásos fotós kattogtatott a buliban. Aztán kiderült, hogy jobb képeket csináltam, mint akiknek fizettek...
Szóval ha valaki esküvőfotós, az még semmit nem jelent.

Bejegyzés: Esküvőre vagy hivatalos?  Készíts felejthetetlen fotókat!

Gipsy Jakab 2017.07.26. 07:56:04

Ha te vagy az esküvői fotós, akkor nem kell félned a konkurenciától, mert úgyis jobb képeket csinálsz, vagy mégsem?
Ha valaki nem esküvői fotós, vagy vendég, azért még remélhetőleg nem tekerik ki a gépet a kezéből...

Bejegyzés: Esküvőre vagy hivatalos?  Készíts felejthetetlen fotókat!

ColT · http://kilatas.great-site.net 2017.07.25. 22:07:52

...ha te vagy az esküvőfotós, akkor tudod, mi a dolgod. Ha nem vagy esküvőfotós, akkor ne vállald el.
Ha vendég vagy, akkor meg majd a fotós fotóz.

Bejegyzés: Esküvőre vagy hivatalos?  Készíts felejthetetlen fotókat!

mpl 2017.07.23. 21:24:17

@fotosuli: hogy miért kattintottam rá..?
Mert minden érdekel, ami fotóval kapcsolatos, még így majd' negyven év gyakorlat utan is.
És lehet összeírni dolgokat, de a fotózás egy szakma, amit nem lehet levelezőn megtanulni.
Én ennyi idő után is tanulok folyamatosan, pedig még tanítottam is.
De ez a cikk, lehet, hogy figyelemfelkeltésnek jó-bár akkor reklámnak mondanam, de annak gyenge-de okos tanácsnak semmiképp nem nevezném. És lehet reciprokkal szamolni, bár felesleges, 200 mm felett nem lehet kitartani hosszú záridőt. Fotóztam pár helyen, halszemtől 1600 mm-ig, még koncerten is, de mióta a vakut feltalálták, azóta azért könnyebb a fotósok élete

Bejegyzés: 6 tipp, hogyan készíts profi fesztiválfotót

fotosuli · http://fotosuli.com 2017.07.23. 21:00:51

@véleményM:
@Duplaxiii:
@mpl:
A cikk célja az volt, hogy kedvet csináljon a fotózáshoz olyanok számára, akik eddig nem foglalkoztak a témával. Akit komolyabban érdekel, az majd körülnéz a fotosuli.com -on, vagy máshol, esetleg kölcsönkér, vagy bérel felszerelést, elmegy workshopokra stb. Akit nem érdekel annyira a téma, az meg marad a csücsörítős szelfinél a mosdó tükörjében a mobillal.
Aki pedig mindent tud már, az nem is értem, hogy milyen 6 trükkre volt kiváncsi, amikor rákattintott a címre.
Ha Ti ennél jobb cikkeket tudtok írni, kérlek keressetek meg privátban, referenciaanyaggal, fizetési igénnyel, szívesen látunk a csapatban...
@bestpixel: köszi a kiegészítést!

Bejegyzés: 6 tipp, hogyan készíts profi fesztiválfotót

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2017.07.23. 20:10:41

@Duplaxiii: Bármely mobillal éppen sötétben felesleges próbálkozni, mert csak egy hatalmas képzaj-halmaz lesz a végeredmény. Persze, ha csak a mobil kijelzőjén nézzük a fotó, ez nem látszik...

Ehhez nem kell sok százezres eszközpark, elég egy középszintű váz: pl. Canon 600D-750D, Nikon D3000-es vagy D5000-es sorozat (ezeket már 60-70 000-ért lehet kapni, persze használtan), hogyaz egyéb márkákról ne is beszéljünk (Olympus, Sony stb.), meg egy 50 mm, 1: 1,8-as alapobi (újonnan 33-60 000 Ft). De, aki egyébként is sokat fotóz sötétben és/vagy igényes a minőségre, nem fog 10 000 Ft-ból gondolkodni. Ez egy ilyen dolgo: a jó minőséghez meg kell venni a jó műszert is. Persze, az átlag rajongónak jó lesz a mobillal "lőtt" kép is, jó az a FB-ra, meg dicsekedni...
;)

Bejegyzés: 6 tipp, hogyan készíts profi fesztiválfotót

fotosuli · http://fotosuli.com 2017.07.23. 20:04:57

@véleményM: Ha nem akarod, hogy bemozduljon, vigyél magaddal állványt.

Bejegyzés: 6 tipp, hogyan készíts profi fesztiválfotót

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2017.07.23. 20:03:14

@véleményM: Alapvetően igazad van, ugyanis tényleg hanyag a megfogalmazás. De, a cikk elég jól összefoglalja a kiindulási alapokat, mire kell, érdemes figyelni. Persze, a valóságban a fotózás koncerten (vagy általában sötétben) nem ilyen egyszerű, és ehhez kell a gyakorlat, tapasztalat. És ez a lényeg. Mi például ilyenkor mindig elmondjuk még azt is, hogy egy egyszerű számítással meg lehet állapítani, milyen objektívvel tudunk kézből fotózni (állványról koncerten általában elég nehézkes ;) ): a beállított gyújtótávolság reciprokát másodpercben számítva megkapjuk azt a záridőt, amit egy _gyakorlott_ fotós ki tud tartani kézben is. Ezzel érdemes számolni. Tehát egy 50 mm-es alap obival 1/50-ed másodpercnél rövidebb idővel érdemes próbálkozni. De, egy 200 mm-es telével már sokkal rövidebb, 1/200-ad másodperc lesz a leghosszabb idő, így ez már necces ilyenkor. Ehhez jön még a nagyobb ISO beállítás lehetősége is, így általában, egy komolyabb, modernebb géppel simán lehet értékelhető képeket készíteni egy átlagos koncerten (az adott koncertfényekkel). Hogy az adott gépből és helyzetből mit lehet/érdemes kihozni, azt mindenki maga dönti el a minőségi elvárások függvényében.

@mpl: Csak ez a mondás nem igaz: aki nem tud semmit, az tanítani sem tud mit. ;)

Bejegyzés: 6 tipp, hogyan készíts profi fesztiválfotót

Duplaxiii 2017.07.23. 19:51:41

Hát szerintem az írás idejétmúlta.
Vegyél egy 200 ezres trendi okostelefon és készíts "élményeket".
Ez ma a menő, aki nem ezt teszi, nem és ért a fotózáshoz...
.
Egyébként életzerű, hogy a felsoroltak jellemzően sok százezres költségű eszköparkot ír le, és aki ilyenre beruház, annak ilyen tanácsra van szükésége?
Érdekelne melyik vázat ajánlod, mondjuk 800 vagy magasabb ISO és alacsony zaj paraméterekhez?
Vagy a 4. pontot hogyan kell? Csak kérdem, ha már beruháztattál velem 2-300 ezer forintot, mit állítsak én tapasztalatlan. Ja, ilyenkor nem életlen a kép, hanem bemozdul...

Bejegyzés: 6 tipp, hogyan készíts profi fesztiválfotót

mpl 2017.07.23. 15:30:11

Bejön a régi mondás, "aki nem tudja, tanítja..."

Bejegyzés: 6 tipp, hogyan készíts profi fesztiválfotót

véleményM 2017.07.23. 14:55:32

Hú de magvas tanácsok, magamtól rá sem jöttem volna.

A legszebb:
"Dolgozz ........ hosszabb záridővel.............Közben figyelj oda arra is, hogy ne legyenek életlenek a képek, ami hosszabb záridőnél előfordulhat.

Aha. Ez olyan mint hogy úszd át ezt a folyót, de vigyázz ne legyél közben vizes!
Gratula!

Mennyit számláztál le ezért a kamu cikkért?

Bejegyzés: 6 tipp, hogyan készíts profi fesztiválfotót

Válasszunk · http://valasszunk.blog.hu 2017.05.12. 13:18:41

A blogod jelmondata, hogy a megvilágítás fontosabb, mint a felbontás érdekes párhuzamot ad a post egy részletével: "Vajon milyen felbontású lehetett az a kép, amit tartalmazott? És mit lehetett volna belőle kihozni?"

Vajon mit? Vajon, ha a kis felbontás miatt elveszik a képről sok fontos részlet az jó?

A fotózás kapcsán lehet világításról beszélni sok helyen. Ha stúdióban vagy, akkor még különösen érdemes is. Tök jó! De egy eseményen az ahhoz ideális hangulatvilágítást "lecserélni", "elrontani" a fotó kedvéért? Egy turista élményei kapcsán azt mondani: "várjon a városnéző hajó pár órát, míg jó lesz a fény"?

A digitális fényképezés kapcsán a kész kép elkészítéséhez hasznos információt gyűjti össze a fényképezőgép. Az objektív és a szenzor minősége az információ pontosságáért felel. A "hibahatár alatti részleteket elnyomják a hibák" alapon sok információ elveszhet hála a képzajnak, az objektív sok nehezen kompenzálható hibájának. A fény és árnyék a 2 dimenziós képen némi információt hordoz a térbeliségről. Mi emelkedik ki, mi nem. És ezzel persze a dolgok textúrájáról is. Az utómunkánál eltüntetendő részlet (hála a kemény fénynek) a zaj mellé kerül, és nem a hasznos, a képen viszontlátni kívánt információ mellé. De bizony a felbontás is erősen befolyásolni tudja a hasznos információ mennyiségét.

És a felbontásnál nem csak a kép pixelekben mért felbontása számít. Az, hogy egy pixel színéről hány bitnyi adatunk van (HDRnél ugye több, mint anélkül) is a felbontás egy formája.

A digitális utómunka kapcsán a legfontosabb dolog, hogy az összegyűjtött vizuális információ közül akár a művész, akár pedig az egyszerű turista *több idő alatt* és több eszközzel képes kiválogatni a számára fontos, megjelenítendő információt.

Több időd van komponálni. És jóval kevésbé kell akkor a helyszínen belenyúlni a fényekbe, ha az összegyűjtött információban minden megvan ami a tökéletes képhez kell, de az elképzelt fényviszonyokat utólag reprodukálod. Kevésbé befolyásolod, és sokkal inkább a háttérből ábrázolod az eseményeket.

Bejegyzés: Photoshop nélkül mit érünk mi?

hetes 2017.05.12. 12:54:29

A Photoshop használatával egy külön kategória, ami arra jó, hogy a valóságot teljesen tönkre vágják, átvarázsolják, hamissá tegyék... stb.
Én még a filmes fényképezés időszakában foglalkoztam a fotózással, természetesen ez megint egy más kategória, de ennek megvolt a varázsa, a várakozás, hogy mi is lett a végeredmény. Amikor előhívtam a negatívot, már csak arra vártam, na, milyen lesz a pozitív kép (fekete-fehér). Akkor annak is örültem, ha a 36-os filmből csak néhány volt megfelelő, de sosem bánkódtam az alulexponált, vagy homályos képek miatt.
Nem szeretem az "utómunkás" képeket. Nagyon-nagyon elburjánzott ez a technológia, és nem tudok egyetlen pozitívumot sem mondani a photoshopról. Az már nem fényképezés, szerintem akár lehet egy más "művészeti ág", de nem fotózás.
Ha már van egy jó digitális gépem, akkor veszem a fáradságot, hogy a beállításokkal elérem, az legyen a képen, amit látok, illetve láttatni akarok. Ha meg nincs rajta, nem fogom "rárajzolni" utólag.

Bejegyzés: Photoshop nélkül mit érünk mi?

Amator 2017.05.10. 10:54:25

Nem is volna baj, ha mindenki megállna egy határnál a photoshop használatban, ahol még izlésesnek lehet nevezni a képet. Csak hogy az emberek 90 százaléka túltolja a színeket és a kontrasztot is, nem is beszélve a HDR képekről, ami erre még rá is játszik. No ez már tömény giccs kategória. Fotósok egész hada próbál üzletet csinálni a facebook-on, olyan képekkel, amik már régen nem fotó kategória, hanem grafika. Én is vennék belőle, de nekem dombornyomással kellene, meg kacsintós kiscicával.

Bejegyzés: Photoshop nélkül mit érünk mi?

István Bosányi 2017.02.25. 17:44:55

Tartalmas es gyakorlati erteku cikk.Koszonom.

Bejegyzés: Fénysuli - 4. rész: Vakuk

ColT · http://kilatas.great-site.net 2017.02.25. 16:02:31

Fa kérgéhez nem kell közel menni? :D
Kicsit túl általánosra sikeredett ez is...

Amúgy persze, hogy nem kell bonyolult felszerelés. Csak ami van, azt tudni kell használni, lehetőleg a körülményeknek megfelelően. A "csak kattintok és jó lesz" nem létezik.

Bejegyzés: Melyik a három legnépszerűbb fotótéma? Tippek fotózáshoz.

2017.02.07. 13:49:45

áés milyen beáállításokkal kell fényképezni?

Bejegyzés: Gyönyörű éjszakai képeket akar? Most meg mutatjuk mi a titkuk! - I. rész

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2017.01.30. 01:53:31

Igen, nagy fotós volt, abban a korban.Kérdés, mire ment volna manapság, mikor nincs Európában háború 70 éve és még a tamagocsik is lőnek 12 megapixeles képeket, meg hádé videókat... ? :-o

Bejegyzés: Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel

2017.01.27. 11:51:00

ez a cikk semmit nem mondott el arról, hogy hogyan kell fényképezni, milyen beállításokkal.

Bejegyzés: Unja a telet? Készüljön fel a tavaszra! - I. rész
süti beállítások módosítása