Megvetted a fényképezőgépet, de nem vagy elégedett az eredménnyel?
Mielőtt családi perpatvart generálnál új beruházásoddal, olvass utána, hogy legalább jól válassz! (Mármint objektívet... :-) )
Lehet csúcs-szuper gépvázad, ha az objektíved nem megfelelő, így a váz csak egy doboz. A képet az objektív hívja életre. És persze a fotós, vagyis Te...
Az objektív homorú és domború üveglencsékből áll, amelyek egymás mögött helyezkednek el, méghozzá úgy, hogy a fénysugarakat végül egy pontra gyűjtik össze. Nagyon jó felbontóképességgel kell rendelkeznie, hogy éles képet kapjunk. Az objektíven átjutó fény határozza meg, hogy mennyi fénnyel készül a fotó. Az átjutó fény mennyisége pedig a foglalatba épített fényrekesz nyílásának nagyságától függ. A mélységélesség függ a rekesznyílás nagyságától és az objektív gyújtótávolságától. Az élességet az objektív élességállító gyűrűjével tudjuk beállítani. Vannak autofókuszos objektívek is.
Az objektív gyújtótávolsága határozza meg, hogy a témából mekkora fér bele a képbe. A nagyobb gyujtótávolságú teleobjektívek például arra valók, hogy a távoli témát felnagyítsák. A rövidebb gyujtótávolságúak nagyobb látószöget képeznek le. Érdekes paraméter lehet még az objektív közelpontja. Ez határozza meg, hogy mennyire mehetünk közel a témához az élesség megtartásával. A makroobjektívek a legalkalmasabbak erre a célra.
Az objektívek gyújtótávoságát miliméterben adják meg. A gyújtótávolság és az érzékelő mérete határozza meg az objektív látószögét. Az analóg fotózás korában a 24x36 mm-es "filmkocka" (ma fullframe érzékelő méret) volt a leggyakoribb, ezért ehez a mérethez tartozó gyújtótávolság a legáltalánosabb. Ha kisebb érzékelőnk van, APS-C, vagy milc, akkor kisebb lesz a látószögünk is.
Alapobjektív
Az alapobjektív 45 fokos, vagyis körülbelül annyi, mint egy szemünk látószöge. Az alapobjektív természetes hatású képet ad, nem torzít.
Nagylátószögű objektív
Minden olyan objektívet, aminek gyújtótávolsága 50 milliméternél rövidebb, nagylátószögűnek nevezzük. Ezek elsődleges előnye, hogy a témából nagyobb szeletet tudunk képre vinni. A nagylátószögű objektívek jellemzője a széles képtartomány, mert a látószöge nagyobb. A 28 milliméteres objektív látószöge például 75 fokos ez körülbelül annyi, mint a két szemünké együtt. A 15 milliméteresé pedig már 100 fokos. Ugyanarról a témáról, ugyanonnan készített képek közt óriási különbséget tud a két objektív produkálni.
Teleobjektív
A teleobjektívek gyújtótávolsága 60 milliméter fölötti és elérheti a 2000 millimétert is. Akkor használjuk, ha távoli témáról akarunk a teljes képmezőt kitöltő képeket készíteni. A teleobjektívnek szűkebb a látószöge, ezért annak, amit szabad szemmel látunk, csak kis része kerül a képmezőbe.
Zoomobjektívek
A zoomobjektívek gyújtótávolsága változtatható, ezért nagyon praktikus, mert nem kell az objektíveket cserélgetni. Méretre és súlyra nagyobbak és nehezebbek, mint a rögzített gyújtótávolságú objektívek, de mivel kiválthat több másikat ezért praktikus a használatuk.
Jó, de akkor milyet vegyek?
Ha lehetőséged van rá, menj el a boltba, és próbáld ki! Biztos, hogy ilyet akartál?
Segíthetnek az online leírások is, a fotosuli.blog.hu-n is vannak a témába vágó cikkek, pl. az objektívek fényerejéről, a látoszögről, stb.