Abban a megvilágítási alaphelyzetben, amelyet ellenfénynek hívunk, nagy jelentőséget kap a körvonal, a sziluett.
A sziluett jelentése árnyékrajz, és a francia nyelvből ered.
Az ellenfényben történő, sziluett fotózás lényege, hogy a témánk sötét, a világosabb háttér előtt. Ekkor a részletek nem, pusztán a témánk alakja lesz a képen meghatározó.
A sziluett fotózást mindenkinek érdemes legalább egyszer kipróbálnia, mert fantasztikus érzelmeket lehet vele közvetíteni. Titokzatos, drámai és sejtelmes hangulatot áraszt. Felkelti a nézők kíváncsiságát.
Ellenfényben nagyon hatásos fényképeket készíthetünk. Ellenfény származhat műtermi vagy kültéri fényforrásból, lehet természetes vagy mesterséges, az ellenfény megrajzolja a látvány részeinek körvonalait. Az ellenfény és az optika felől érkező fény aránya dönti el azt, hogy a maradnak-e finom részletek vagy pontos sziluettet fényképezünk.
Az ellenfénnyel az alanyunk egész alakját körberajzolhatjuk, ha a háta mögött, a képen kívül helyezzük el a fényforrást. Ha szeretnénk, hogy az árnyékokban maradjon részlet, az optika irányából is meg kell világítanunk az alanyunkat. Azonban, ha tökéletes sziluettet szeretnénk, akkor használjunk erős ellenfényt, az optika felől pedig semmilyen világítást ne alkalmazzunk. A fényt ebben az esetben a háttéren kell mérnünk, hogy be tudjuk állítani az expozíciót.
Amikor a szabadban napfénnyel szemben fordulva fényképezünk csodálatos képek születhetnek. Használjuk bátran az ellenfényt, mert gyönyörűen kirajzolja a témánk körvonalait. Amennyiben emberi sziluettet fényképezünk figyeljük meg, hogy milyen szép, csillogóvá teszi a modellünk haját az ellenfény.
Ha világos háttér előtt, vagy vízparton készítünk képet, ott a témánk eleve ellenfénybe kerül. Figyelnünk kell, az ellenfény és a gép irányából érkező fény arányára is. Ha nagy a kontraszt, akkor vakuval vagy derítőlappal a sötétebb részeket világosabbá tudjuk tenni, így láttatni tudjuk a finom részleteket is.
Menjünk napnyugta előtt egy órával fényképezni, ekkor a Nap szép, meleg fénnyel rajzolja körbe a témát. Kísérletezzünk!
További praktikus tippek a blogon.