A fényképek minőségét alapvetően határozza meg a kép élessége. Ha a fotó nem éles, a részletek nem lesznek jól láthatók, a színek szétfolynak, a kép nem él. Nem véletlenül fontos, hogy éles képet adó objektívvel dolgozzunk és a gépünknek minél nagyobb legyen a felbontása.
Egyes hibákat persze ma már orvosolhatunk képfeldolgozó programokkal. A legismertebb az Adobe programcsalád Photoshop programja. Ma már szinte nincs is olyan kép amely nincs manipulálva. A programmal javítható a bőr tónusa, az apró hibák eltüntethetők, lefaragható pár centi vagy igazíthatók a formák, ívek. A sztárok már a paparazzi fotókat is megrendelik és manipulálják. Hát hogy néz az ki, hogy a magazinok címlapján gyönyörűek, izmosak és vékonyak, viszont a nyaralási képeken ott a narancsbőr.
Persze a legjobb, ha nem esünk túlzásba, lehet jól is használni, mindig van arany középút. A kép akkor jó, ha nem módosítják túlzottan az eredeti képet és tartalmat. Ezt felismerte az Adobe is és ezért piacra dobta a Lightroom programot, melyet kifejezetten fotósoknak fejlesztettek, hogy a legszükségesebb korrekciókat el tudják gyorsan végezni.
A program kezelését meg kell tanulni. Számos tanfolyamot találhatunk, de autodidakta módon is meg tudjuk tanulni. Nagyon sok oktató anyagot és rengeteg videót találhatunk a neten. Ha tudunk angolul még több lehetőségünk van, de szerencsére már nagyon sok magyar nyelvű anyag is elérhető. Itt is, akár a fényképezéskor a legjobb, ha kísérletezünk. Ne feledjük, hogy ilyenkor érdemes az eredeti képet meghagyni és egy másolaton dolgozni. A Photoshop rengeteg trükköt és funkciót kínál. Már rövidebb tanulással is szuper készségekre tehetünk szert, de valószínűleg ez még csak a jéghegy csúcsa.
Találhatunk nagyon pontos leírásokat, melyek lépésről lépésre bemutatnak egy-egy technikát, munkamenetet. Viszont sokszor előfordul, hogy több képen is ugyanazokat a lépéseket kell végrehajtanunk és ez bizony nagyon sok időbe telhet. Erre is van megoldás. Nagyon sok Action létezik különböző műveletsorokhoz, melyet, akár fotók százain is alkalmazhatunk.
Érdekel a fotózás? Olvass tovább a fotosuli blogon!